пʼятниця, 6 травня 2011 р.

Про що шкодують люди перед смертю

Одна жінка багато років працювала в хоспісі. Її обов'язок - полегшення стану пацієнтів. Таким чином, вона буквально проводила з ними останні дні та години. Зі своїх спостережень вона склала своєрідний рейтинг - про що люди найчастіше шкодують перед смертю.  

1. Я шкодую, що у мене не було сміливості, щоб жити життям, правильним саме для мене, а не життям, яке очікували від мене інші

Це найбільш поширена думка. Коли люди усвідомлюють, що їх життя майже закінчилось, вони можуть озирнутися назад і легко побачити, які їх мрії залишилися нереалізованими. Більшість людей навряд чи намагалася виконати навіть половину своїх мрій. І вони повинні були померти, знаючи, що це відбувалося тільки внаслідок вибору, який вони зробили або не зробили.

Дуже важливо спробувати реалізувати принаймні деякі з ваших основних бажань на своєму життєвому шляху. З того моменту, коли ви втрачаєте своє здоров'я, стає вже занадто пізно щось робити. Здоров'я приносить ту свободу, яку дуже мало хто розуміє, поки не втратить його. 

2. Мені шкода, що я так багато працював

Це почуття було у кожного пацієнта чоловічої статі, про якого я піклувалася. Вони нудьгували за своєю молодістю і за своїми взаєминам. Деякі жінки теж висловлювали такий жаль. Але, оскільки більшість з них були старшого віку, вони в основному не заробляли коштів для сім'ї. Всі чоловіки, з якими я працювала, глибоко жаліли, що витратили більшу частину свого життя на одноманітну працю задля отримання засобів для існування.
Спрощуючи свій спосіб життя, можна зменшити вимоги в доходах, які, на вашу думку вам потрібні. Створюючи більше простору у житті, ви стаєте щасливішими і більш відкритими для нових можливостей. 

3. Мені шкода, що у мене не було сміливості висловити свої почуття

Багато людей пригнічували свої почуття, щоб зберегти певні стосунки з іншими. У результаті вони погоджувалися на посереднє існування і ніколи не ставали такими, якими б вони хотіли себе бачити. Виникнення багатьох хвороб було пов'язане з почуттями гіркоти і обурення.
Ми не можемо керувати реакціями інших. Хоча спочатку люди можуть реагувати на зміни, які ви вносите у стосунки небажаним для вас чином, в підсумку це піднімає стосунки на новий, більш здоровий рівень. Краще за все тим чи іншим способом усувати нездорові стосунки з вашого життя. 

4. Мені шкода, що я не підтримував стосунки зі своїми друзями

Часто ці люди справді навіть не усвідомлювали всієї користі від підтримки контактів зі своїми старими друзями, доки до їх смерті не залишалося кілька тижнів, і вже не завжди була можливість їх розшукати. Багато хто опинився настільки захопленим власним життям, що дозволив дружбі багато років проходити повз себе. Багато осіб жаліло, що не приділили друзям стільки часу та зусиль, скільки вони заслуговували. Всі сумують за своїми друзям, коли помирають.
Будь-якій людині, що веде активний спосіб життя, властиво применшувати значення дружніх стосунків. Але коли ви стоїте на порозі смерті, матеріальні сторони життя втрачають своє значення. Звичайно, люди хочуть, щоб їхні фінансові справи були в якомога більшому порядку. Але не гроші і не статус зберігають в кінцевому рахунку своє значення. Вони хочуть принести якусь користь тим, кого люблять. Але зазвичай вони вже занадто хворі і втомлені, щоб якось справитися з цим завданням.  

5. Мені шкода, що я не дозволив собі бути щасливим

Цей вид жалю був напрочуд загальним. Багато людей до кінця не розуміли, що їхнє щастя - це питання вибору. Вони були підпорядковані звичкам і сформованим уявленням. Вони знаходилися в полоні "комфорту" звичного способу життя. Через страх перед змінами вони прикидалися перед іншими і перед самими собою в тому, що були задоволені своїм життям.